Strona MPK Łomża

Zawartość główna MPK Łomża

Przypominamy, że od 1 marca wchodzi w życie kolejna Uchwała Rady Miasta Łomży NR 100/XI/25  z dnia 22 stycznia 2025 r. w sprawie uprawnienia określonych grup osób do bezpłatnych  i ulgowych przejazdów środkami komunikacji miejskiej w Łomży. - .

 Z inicjatywy prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego, od 1 marca br. uczniowie łomżyńskich szkół, którzy mieszkają poza Łomżą będą mogli korzystać z 50% zniżki na przejazdy miejskimi "empekami". Jeszcze większe ulgi przysługiwać będą osobom, które ukończyły 70 lat (bez względu na miejsce zamieszkania). Od nowego miesiąca będą mogły poruszać się po naszym mieście bezpłatnie.

Po za tym 50% ulga dla Seniora (kobiety 60 lat, mężczyźni 65 lat) zostaje zastąpiona Kartą Mieszkańca w której znajduję się Pakiet Seniora przyznawany osobom w wieku 60 lat i więcej uprawniający do darmowych przejazdów komunikacją miejską wydanym bezterminowo bez konieczności corocznego dostarczania PIT-u.

INFORMACJA DOT. ULG USTAWOWYCH

Rodzaje zniżek na komunikację miejską i ich wysokość w dużym stopniu zależy od decyzji danej rady miasta czy gminy. W całym kraju obowiązują jednak ulgi ustawowe, które muszą być przez przewoźników stosowane obligatoryjnie.

Komunikacja miejska organizowana jest w granicach administracyjnych miasta lub też miasta oraz gminy, i to właśnie te jednostki ją finansują. Tak więc to rady poszczególnych miast (lub gmin) decydują o zakresie ulg przyznanych pasażerom, dlatego różnią się one w zależności od miejscowości.

Jednak w praktyce samorządy zazwyczaj powtarzają ulgi podstawowe, gwarantowane ustawowo na terenie całego kraju w dwóch stawkach: 100 procent i 50 procent.

Do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską na terenie całej Polski są uprawnieni:

  • posłowie i senatorowie RP,
  • inwalidzi wojenni i wojskowi oraz ich opiekunowie - chodzi tylko o I grupę inwalidztwa,
  • uczniowie realizujący obowiązek szkolny w szkołach specjalnych oraz ich opiekunowie w przejazdach z miejsca zamieszkania do szkoły,
  • cywilne niewidome ofiary działań wojennych.

Do przejazdów na terenie całego kraju z ulgą 50-procentową ustawowo uprawnieni są natomiast:

  • kombatanci lub osoby zajmujące się działalnością równorzędną z działalnością kombatancką oraz niektóre osoby będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego,
  • studenci,
  • słuchacze kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów języków obcych oraz kolegiów pracowników służb społecznych.

Osoby, które chcą skorzystać z darmowych lub ulgowych przejazdów komunikacją miejską, muszą mieć przy sobie dokument potwierdzający prawo do zniżki - zazwyczaj jest to dowód tożsamości potwierdzający wiek jego posiadacza czy legitymacja wydana przez właściwy organ.

Podstawa prawna
Ustawowe ulgi regulują różne, niezależne od siebie akty prawne: Ustawa z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora z 2003 r. z późn. zm., Ustawa z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin, Dz. U. Nr 9, poz. 87 z 2002 r. z późn. zm., Ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym, Dz. U. Nr 164, poz. 1365 z późn. zm., Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty; Dz. U. Nr 256, poz. 2572 z 2004 r. z późn. zm., Ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, Dz. U. Nr 42, poz. 371 z 2002 r. z późn. zm.