Strona MPK Łomża

Zawartość główna MPK Łomża

Pierwszy magazyn energii w komunikacji miejskiej w Łomży już pracuje   Przygoda MPK z OZE i elektromoblinością rozpoczęła się już w 2016 r., kiedy to zamontowaliśmy na wiacie przystankowej przy bazie MPK system OZE składający się z panela fotowoltaicznego, wiatraczka oraz małego magazynu energii, który przez cały czas zasila gniazda USB zamontowane w wiacie przystankowej a po zmroku zasila oświetlenie przystanku. Tak urządzony przystanek stanowi dla nas poligon doświadczalny, żeby sprawdzić ekonomiczność rozwiązań OZE w  warunkach łomżyńskich.

W 2017r. zamontowaliśmy na dachu i ścianach myjni autobusowej panele fotowoltaiczne o mocy 28,6 kW. Była to jedna z pierwszych instalacji fotowoltaicznych w Polsce w komunikacji miejskiej.

Od tej chwili, na wszystkich obiektach budowlanych na bazie MPK, przebudowywanych i nowobudowanych, projektowane są instalacje fotowoltaiczne.

W grudniu 2021r., na budynku biurowca została zainstalowana kolejna mikro instalacja fotowoltaiczna, ale tym razem z magazynem energii, o pojemności 25 kWh. Jeszcze w tym roku, w ramach projektu unijnego zostanie zamontowany kolejny magazyn energii, tym razem o pojemności 80 kWh.

Aktualnie trwa projektowanie przebudowy warsztatu, pod kątem obsługi autobusów elektrycznych. Oczywiście na dachu będą panele fotowoltaiczne i  kolejny magazyn energii. Projekt  przewiduje również montaż paneli fotowoltaicznych na zadaszeniu wiaty stacji paliw. Obecnie łączna moc wykonanych, zaprojektowanych i aktualnie projektowanych instalacji fotowoltaicznych wynosi ok. 500 kW.

Bezpieczeństwo energetyczne gwarantuje nam również aktualnie projektowane zasilanie bazy MPK z sieci energetycznej PGE o mocy 320 kW. Ale cieszymy się, że prąd wykorzystywany w MPK między innymi w bliskiej przyszłości do ładowania autobusów elektrycznych będzie w dużej mierze prądem czystym - z OZE a nie tylko z węgla.

Nasze kilkuletnie działania wsparte przez władze Miasta, sprawiły, że nie martwimy się o prąd dla autobusów elektrycznych, które już za kilka miesięcy będą sukcesywnie pojawiać się w taborze MPK. Ogromne znaczenie w rozwoju łomżyńskiej elektromobilności mają środki pozyskiwane przez Prezydenta z różnych źródeł zewnętrznych.

Magazyn zasobów MPK.
Panel kontrolny akumulatora AMASS.
Panel kontrolny akumulatora magazynu energii AMASS
Widok z przodu na akumulator magazynu energii AMASS.
Widok z przodu na akumulator magazynu energii AMASS.