Strona MPK Łomża

Zawartość główna MPK Łomża

MIN CameraW porozumieniu z łomżyńską firmą Elfro przeprowadzamy testy mobilnej kamery internetowej, która została zamontowana na jednym z naszych autobusów.

     Od kilku lat łomżyńskie autobusy MPK wyposażone są w monitoring dźwiękowy i wizyjny. Dzięki kamerom monitorującym wnętrze i otoczenie autobusu udaje się eliminować wandalizm i kradzieże kieszonkowe, podnosić poziom bezpieczeństwa pasażerów – także poprzez pomaganie Policji w wyjaśnianiu przebiegu zdarzeń drogowych.

Pozytywne efekty jakie dostrzegliśmy do tej pory przekonały nas, że warto rozszerzyć zakres monitoringu, a jego działanie udostępnić szerszemu kręgowi odbiorców. .

Podczas Łomżyńskiej Wieczerzy Wigilijnej przeprowadziliśmy pierwszą udaną transmisję przez internet z kamery zamontowanej w autobusie, a teraz zaczynamy stałe nadawanie przekazów internetowych z tego autobusu jeżdżącego po mieście. Wysokiej jakości obraz, odświeżany co 15 sekund gwarantuje przekaz w czasie rzeczywistym. Ponieważ jest nadawany w czasie pracy pojazdu – może być okresowo niedostępny (np. w nocy, lub w czasie naprawy autobusu). Postaramy się jednak być „on –line” najczęściej jak to możliwe.

Na razie w kamerę wyposażony jest tylko jeden autobus, a całe przedsięwzięcie jest innowacyjnym eksperymentem. Jeśli jednak okaże się, że wszystko działa poprawnie będziemy chcieli rozbudowywać ten system. W tym celu pracujemy nad projektem pozyskania środków unijnych na kolejne kamery (i nie tylko).

Przygotowanie przekazu mobilnego jest bardzo trudne technicznie ze względu na ograniczenia w funkcjonowaniu internetu bezprzewodowego – jest to więc duże wyzwanie – według naszych informacji jesteśmy pierwsi w Polsce!!!

Jest wiele stacjonarnych kamer, które przekazują transmisję z określonych miejsc, coraz więcej samochodów wyposażonych jest też w urządzenia rejestrujące. Jednak tylko my połączyliśmy te dwie funkcjonalności – nagrywamy obraz i jednocześnie przekazujemy go przez internet.

Chcielibyśmy by oprócz podstawowego celu – jakim jest zwiększania bezpieczeństwa mieszkańców nasza mobilna kamerka stała się też narzędziem promocji i jedną z atrakcji Łomży.

Internauci z całego świata będą mogli za pośrednictwem strony internetowej zajrzeć do nas, zobaczyć co nowego dzieje się w mieście - może zdecydować, że warto odwiedzić je osobiście. Także mieszkańcy będą mogli sprawdzać co dzieje się na drogach – czy nie ma „korków” lub czy są przejezdne w zimie.

 Podgląd z kamery dostępny przez link z naszej strony: www.mpklomza.pl lub na stronie firmy „Elfro”: http://elfro.pl/kamery/kamera-z-autobusu-mpk-łomża.aspx, a w najbliższym czasie także ze strony miasta: www.lomza.pl