Strona MPK Łomża

Zawartość główna MPK Łomża

    MINelektrykDzięki  uprzejmości  firmy  Electric  Vehicles  Poland  możemy bezpłatnie  testować  przydatność  małego samochodu  elektrycznego  w  warunkach  łomżyńskich. Jest to kolejne działanie pozwalające przekonać się do rozwoju elektromobilności  w  oparciu  o  czystą  energię  czerpaną z odnawialnych źródeł energii.

   Od półtora roku korzystamy z własnych ogniw fotowoltaicznych o mocy 28,6 kW, które produkowały w tym czasie czystą energię elektryczną przez co ograniczyliśmy pobór energii elektrycznej „węglowej” z sieci PGE i przyczyniliśmy się  do  zmniejszenia  emisji  CO2 i innych szkodliwych substancji. Ponadto posiadamy projekt budowy z pozwoleniem na budowę hali garażowej ze stanowiskami ładowania autobusów elektrycznych i bateriami słonecznymi na dachu o mocy ok. 300 kW.

    Na jednej z wiat przystankowych zainstalowaliśmy baterie fotowoltaiczne i turbinę wiatrową do produkcji energii elektrycznej wykorzystywanej do oświetlenia przystanku i zasilania gniazd ładowarek USB.

   Dzięki władzom miejskim od niedawna dysponujemy na bazie MPK profesjonalną ładowarką elektryczną o mocy 22 kW  umożliwiającą  ładowanie  za  darmo  do  końca  lipca  2019 r. samochodów elektrycznych wszystkim chętnym. Docelowo planujemy aby taki jak ten testowany mały o niewielkim zużyciu prądu samochód był samochodem zastępczym dla naszych klientów na czas ładowania swojego samochodu. Podczas ładowania można spokojnie zrobić zakupy lub załatwić jakąś sprawę na mieście.

   Wszystkie te działania prowadzimy, aby sprawdzić racjonalność poszczególnych rozwiązań przed podjęciem decyzji na większą skalę.

    W dniu 10 stycznia organizujemy na bazie MPK dzień otwarty dla wszystkich osób chcących sprawdzić jak funkcjonują nasze opisane wyżej systemy.

Uwaga:  jest możliwość przejazdu najnowszym modelem małego, miejskiego, osobowego samochodu elektrycznego .